poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Wystawa w Kinie Kijów z okazji wręczenia Oscrów i piękne wspomnienie Andrzeja Wajdy...

  Wystawa w „Kijowie” zgromadziła pamiątki związane z Andrzejem Wajdą, gromadzone od pięćdziesięciu lat przez Apollo Film. Plakaty z całego świata, fotosy, bibeloty, taśmy filmowe, portrety. Jest też wierna, trzymetrowa replika Oscara dla Wajdy za całokształt twórczości, poprzedzonego aż czterema nominacjami do Oscara za filmy „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” i „Katyń”. Twórca „Popiołu i diamentu”, „Tataraku” i wielu innych arcydzieł filmowych był w „Kijowie” stałym gościem. W największym krakowskim kinie odbywały się premiery kolejnych filmów, nieskończone ilości spotkań z publicznością, nie wspominając o Krakowskim Festiwalu Filmowym, którego Andrzej Wajda był stałym i ulubionym gościem.
Zapraszam też na wywiad z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą żoną wielkiego reżysera , z którą rozmawia Łukasz Maciejewski polski filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Pani Krystyna opowiada bardzo zabawne anegdoty związane z galą oscarową, na której pan Andrzej z rąk Jane Fondy odbierał Oscara za całokształt twórczości.


Renata Pawlusinska Kino Kijów Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy





Zdjęcia z Facebooka Łukasza Maciejewskiego- Łukasz Maciejewski


 

Łukasz Maciejewski w rozmowie z prof. Krystyną Zachwatowicz wspominają galę Oskarów, kiedy Andrzej Wajda z rąk Jane Fondy odebrał statuetkę za całokształt twórczości. Replika tej nagrody stanęła w foyer Kino Kijów.

2 komentarze:

  1. Ciekawy post, a ten wywiad w wolnej chwili z przyjemnością obejrzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam! Wywiad jest też dostępny na Facebook! Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad...

Wczoraj Tadeusz Woźniak, dziś Jerzy Stuhr..

    Poznałam obu panów, pana Wożniaka podczas Ogólnopolskich Spotkani Młodych Autorów i Kompozytorów Smak Myśliborzu w 2004, a pana Stuhra d...